понедельник, 23 марта 2015 г.

А мак не просто квітка, це символ Перемоги

Виховний захід учасників гуртка «Умілі руки»
(7-8 клас)
Тема: А мак не просто квітка, це символ Перемоги
Мета: поглибити знання учнів про рослини-символи України; продовжити розвивати уявлення про декоративно-ужиткове мистецтво, культуру людських почуттів (патріотизм, національну свідомість тощо); виховувати шанобливе ставлення до української історії та європейських цінностей; вдосконалювати техніку плетіння гачком, прищеплювати естетичні смаки; прививати любов до праці.
Обладнання та матеріали: схеми плетіння маку, демонстраційні вироби; нитки та гачки, ножиці.

План заняття
І. Вступне слово вчителя
ІІ. Повідомлення учнів
ІІІ. Техніка безпеки при плетінні гачком.
ІV. Виконання квітки маку (майстер-клас)
V. Демонстрація робіт, виготовлених учнями.
VІ. Домашнє завдання.
Хід заняття
І. Вступне слово вчителя
Вчитель. Квіти супроводжують нас усе життя, від народження до останньої хвилини. Перший урок і останній дзвоник, перше побаченні і остання зустріч, трудовий успіх і героїчний вчинок – завжди квіти, які даруємо ми і які дарують нам, мовчазні і водночас такі красномовні. Квіти – це честь, це шана, це дяка.
(Двоє ведучих – хлопчик та дівчинка в національному вбранні декламують вірш)
І ведучий. Знайди часок, поїдь у поле,
Де мак зацвів, червоний мак.
Поглянь, як радісно довкола,
Цвіте червоно, гарно як!

ІІ ведучий. Як у дитинстві ляж на спину
Поміж червоних маківок.
У небо глянь хоч на хвилину,
Де стільки простору й пташок.

І ведучий. Де стільки радості і співу,
І щастя стільки, і краси.
Запам’ятай цю мить щасливу
І у душі своїй неси.

ІІ ведучий. І на квітки поглянь пильніше,
І напиши про них вірша.
Це ж наше рідне — найрідніше,
І українська в нім душа.

І ведучий. Яка чарівність в дивних квітах,
Тендітність, ніжність пелюсток!
Вогніють рясно поміж жита
Червоні голови квіток.
Вчитель. Квіти – одне з найпрекрасніших творінь життя. Художники, композитори, поети, фотографи звертались до чудових скарбниць природи. Квіти виготовляють із тканини, фарфору, пластики, бісеру. В’яжуть спицями та плетуть гачком.
Сьогодні ми з вами будемо гачком плети мак, особливу квітку для українського народу.
ІІ. Повідомлення учнів
(Інсценізація легенди)
1 учень. Було це давно-давно, коли ще на нашу землю нападали кочівники-печеніги. В одному місті жили дуже вродливі дівчата. Хороводи водили, пісень співали. Побачили це печеніги і вирішили захопити дівчат у полон. Підстерегли вони, коли загін воїнів залишив місто і пішов у похід, та й оточили місто з усіх сторін. Зрозуміли дівчата, що їм прийшов кінець і вирішили врятуватися, втекти з міста через підземний хід. Вийшли вони на широке зелене поле і кинулись тікати до лісу.
2 учень. Та побачили їх вороги і оточили з усіх сторін. І звернулася тоді найвродливіша дівчина, донька воєводи, із проханням до матінки-землі:
— Матінко-земле, врятуй нас від неволі, від життя страшного у печенігів-нечестивців. Допоможи нам знищити їх!
3 учень. І зглянулася земля-матінка на сльози дівчат-полонянок. Тільки доторкнеться до дівчини печеніг, як вона стає квіткою-маком, червоною, як жар і красивою, як самі дівчата.
Так і не змогли вороги захопити в полон жодної дівчини. Потомилися печеніги і вирішили спочити. Та тільки розсідлали коней і лягли на землю, як поснули непробудним сном. Це дівчата наслали на них сон-дрімоту, відплатили за себе.
4 учень. Рано-вранці поверталися із походу руські воїни. І побачили вони червону, як жар, долину маків, а біля них сплячих ворогів-печенігів. Кинулися вони на печенігів і повбивали всіх. І коли пролилася остання крапля крові печенігів, кожна квітка маку ожила і стала дівчиною. У руках дівчата тримали червоні квіти маку і подарували їх воїнам-визволителям.
5 учень. І земля-матінка залишила на згадку про цей бій квіти маку. Вони щороку виростали на цій долині і радували око людям своєю красою.
Вчитель. Які старинні українські повір’я пов’язані з маком?
(Виходить дівчина в хустці, із маковою ступкою)
Дівчина. Мак - символ безконечності й незчисленності зоряного світу, Всесвіту, і, водночас, сну і забуття. Мак має силу і вплив, якщо не розпилюється. Окрема макова квітка не приваблює, а від всіяного маковим цвітом лану не можна відірвати очей.
Одна макова зернина нічого не варта, а жменя маку - і куті смаку додає, і пирога з неї можна зробити. Тож мак стверджує, що і дрібненьке та маленьке, якщо воно в єдності та в спільноті, має велику силу.
Окрім цього, мак символізує красу, молодість та їх скороминущість: натяк на це дають макові пелюстки, які швидко і навіть легко обсипаються. Вінок із червоних маків-то вираз дівочої цноти і чистоти, які такі ж легко ранимі та вразливі, як і маків цвіт.
Має мак і магічну силу, спрямовану проти усякого зла - і проти відьми, і проти наврочення, і на виклик дощу, і на врожай... Найяскравіше таке значення символу виявляється у різдвяному обряді приготування ритуальної страви - куті, де макові зернята символізують безконечну множинність зірок Всесвіту.
Вчитель. У кожного народу планети — своєрідна історія, культура, мова. Та все ж у людей більше спільного: любов до дітей, прекрасного, прагнення до миру. Цього року вперше у Києві на офіційних заходах було вжито європейську символіку пам’яті полеглих у війні - червоний мак. Ідея та графічне втілення стало результатом співпраці Українського інституту національної пам’яті та Національної телекомпанії України.
«Пропонуємо новий символ як виявив нашої поваги до тих, хто знищив нацизм. Це буде червоний мак - символ європейський та український. У наших піснях йдеться, що маки зацвітають там, де пролилася козацька кров», - зазначив директор УІНП Володимир В’ятрович.
Гендиректор НТКУ Зураб Аласанія додав: «День пам’яті, день капітуляції нацистської Німеччини. Треба було як символ щось знакове, що символізувало пам’ять та скорботу».
Графічне втілення – алюзія з одного боку червоного маку, з іншого – кривавого сліду від кулі, передає глибину смислу війни, розповідає про страждання, про смерть, про героїзм, про мільйони загиблих.
Біля символу логотип містить гасло «Ніколи знову», адже саме в наших руках не допустити повторення жахіть війни, та роки воєнного лихоліття: 1939-1945.
ІІІ. Техніка безпеки при плетінні гачком.
Вчитель. Пригадаймо правила безпеки при роботі з гачком.
Санітарно-гігієнічні вимоги і правила безпечної роботи під час в'язання
         Під час в’язання сидіти прямо, не напружуючись і не сутулячись, лікті повинні бути притиснуті до тулуба; спиною опиратися на спинку стільця.
         Світло повинне падати безпосередньо на робоче місце або трішки зліва.
         В’язання тримати на відстані 30–35 см від очей.
         Клубок ниток розмістити внизу у кошику чи коробці так, щоб нитка легко розмотувалася з клубка.
         Після закінчення роботи гачок заховати у шкатулку.
         Гачком не можна гратися.
ІV. Виконання квітки маку (майстер-клас)
Вчитель демонструє декілька квіток маку, сплетених гачком. Учні за схемою починають плести.
1 ряд. Набрати 10 повітряних петель та замкнути їх в коло.
2 ряд. Три повітряних петлі підйому, 17 стовпчиків з накидами в кільце із повітряних петель, з’єднувальна петля. (З’єднувальна петля пров’язується  в кінці кожного ряду).
3 ряд. Три петлі підйому, ст. з нак. в петлю основи, ст. з нак. на один ряд нижче, два ст. з нак. в одну петлю. *два ст. з нак. в одну петлю, ст. з нак. на один ряд нижче, два ст. з нак. в одну петлю* - повторити п'ять разів.
4 ряд. Три петлі підйому, ст. з нак. в петлю основи, ст. з нак., ст. з нак. на один ряд нижче, ст. з нак., два ст. з нак. в одну петлю. *два ст. з нак. в одну петлю, ст. з нак., ст. з нак. на один ряд нижче, ст. з нак., два ст. з нак. в одну петлю* - повторити п'ять разів.
5 та 6 ряди плести за малюнком, збільшуючи кількість ст. з нак. на один в кожному ряду.
7 ряд. Три петлі підйому, ст. з нак. в петлю основи, 3 ст. з нак., напівст., ст. з нак. на один ряд нижче, напівст., 3 ст. з нак., два ст. з нак. в одну петлю. *два ст. з нак. в одну петлю, 3 ст. з нак., напівст., ст. з нак. на один ряд нижче, напівст., 3 ст. з нак., два ст. з нак. в одну петлю* - повторити п'ять разів.
8 ряд. Три петлі підйому, ст. з нак. в петлю основи, 4 ст. з нак., напівст., ст. з нак. на один ряд нижче, напівст., 4 ст. з нак., два ст. з нак. в одну петлю. *два ст. з нак. в одну петлю, 4 ст. з нак., напівст., ст. з нак. на один ряд нижче, напівст., 4 ст. з нак., два ст. з нак. в одну петлю* - повторити п'ять разів.
9 ряд. Одна петля підйому, 5 ст. без нак., ст. з нак. на два ряди нижче, *12 ст. без нак., ст. з нак. на два ряди нижче* - повторити п'ять разів, 6 ст. без нак.
V. Демонстрація робіт, виготовлених учнями. (див. фото)
VІ. Домашнє завдання: підготувати варіанти оздоблення квітки. Продумати прийоми закріплення квітки на одяг.
Вчитель. Ти любиш квіти? То посади їх у дворі, сам вирощуй удома.
Як гарно, коли на тебе дивляться квіти, які ти виготовив сам.
Квіти прикрашають наше життя. Нехай їх буде на Землі більше. Нехай серед них будуть і квіти, виготовлені вами.

Комментариев нет:

Отправить комментарий